چطور کود مناسب برای کاکتوس انتخاب کنیم؟

چطور کود مناسب برای کاکتوس انتخاب کنیم؟

انتخاب کود مناسب برای کاکتوس ها : هر گیاهی برای برای رشد و سرحال بودن نیاز به تغذیه داره، درسته کاکتوس جزو گیاهانی هست که نیاز غذایی کمتری به نسبت سایر گیاهان آپارتمانی داره ولی خب برای رشد و شاداب بودن باید اون رو با مواد مغذی تغذیه کنیم. در کل کاکتوس ها رو میشه به دو گونه ی اصلی تقسیم کنیم:۱- خاردار و حبابی که بیشتر در مناطق بیابانی دیده می شوند ۲- گونه های گلدار گرمسیری که برای هر دو گونه باید از کود مناسب استفاده کنیم.

کوددهی به کاکتوس ها

نکاتی رو برای انتخاب کود مناسب برای کاکتوس و همچنین زمان کوددهی توجه کنید که در ادامه به بررسی اونها میپردازیم

زمان مناسب کوددهی کاکتوس

اولین نکته این است که بهترین زمان برای کوددهی رو انتخاب کنیم که در این خصوص باید به دو نکته یا زمان توجه کنیم نیمه دوم اسفند ماه کاکتوس ها از خواب زمستانی بیدار میشن میتونید گلدونهاشونو عوض کنید تو محیط باز و نور بیشتر بزارید و آروم آروم آبیاریشونو زیاد کنید و ماهی یکبار کود بهشون بدید. و دومین زمان این است که کاکتوس های خودتون رو از اول بهار مورد بررسی قرار بدین و زمانی که نشانه های رشد مثل رشد برگها ، ایجاد خار جدید ، افزایش اندازه و هر نشانه ای که دال بر رشد کاکتوس شما هست، یعنی باید از کود استفاده کنید.

انتخاب کود مناسب

کود های موجود در بازار برای گیاهان آپارتمانی دارای هر سه عنصر اصلی در تغذیه گیاهان یعنی نیتروژن،پتاسیم و فسفر هستند، روی بسته بندی کودها میزان هر کدام از مواد مغذی نوشته شده است که عدد اول میزان نیتروژن عدد دوم فسفر و عدد سوم مقدار پتاسیم را مشخص میکنید. شما برای کاکتوس باید از کودهایی که مقدار نیتروژن کمی دارند استفاده کنید که من به شما توصیه میکنم از کود ۵-۱۰-۱۰ و یا کود ۱-۷-۶ استفاده کنید.

نحوه استفاده از این کود به این شکل است که یک قاشق غذاخوری از کود را در ۴ لیتر آب حل کنید و در زمان آبیاری به گیاه بدهید. توجه داشته باشید که هر دو کود را در یک آبیاری به گیاه ندهید و یک در میان بین نوع کود فاصله بیندازید.ح

سایر کودهای مورد استفاده

شما برای کاکتوس میتوانید از کودهای مثل ۱۰-۱۰-۵ هر ۸هفته یکبار اون هم فقط بهار و تابستان استفاده کنید. کود ۶-۷-۱ رو هم میتونید در زمان رشد اون هم دو هفته یکبار استفاده کنید.در زمان استراحت گیاه یا همون فصل پاییز و زمستان از کود استفاده نکنید.

نکات کاربردی در خصوص انتخاب کود مناسب برای کاکتوس

باقی مانده محلول کود را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید تا بتوانید در مواقع لزوم از این محلول آماده استفاده کنید.

توجه داشته باشید که همیشه استفاده از کود برای گیاهان خوب نیست استفاده از کود کاکتوس می تواند به کاکتوس های جوان و یا تازه کاشته شده آسیب برساند. تا زمانی که کاکتوس به گلدان جدید خود عادت نکرده است از کوددهی به گیاه خودداری کنید.

از کود حیوانی زمانی استفاده کنید که کاکتوس را به باغچه منتقل کرده اید.

خاک های مناسب کاکتوس

برای کاکتوس از خاکی استفاده کنید که دارای منافذ زیاد و زهکشی منظور از زهکشی مناسب این است که در زمان آبیاری آب سریعا از زیر گلدان خارج شده و همچنین خشک شده خاک سریع باشد. از خاکهایی که دارای مقدار زیادی خاک برگ هست برای کامتوس ها خودداری کنید.

۱ قسمت خاک باغچه + ۱ قسمت شن و ماسه + ۱ قسمت کمپوست

۱/۲ قسمت خاک رس + ۱ قسمت خاک باغچه + ۱ قسمت ماسه

۱ قسمت کمپوست + ۱ قسمت خاک پیت ماس + ۱ قسمت ماسه


منبع: سایت گل من و تو

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه