نگهداری کاکتوس

نگهداری کاکتوس

گلدان

در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید که از گلدان فعلی کاکتوس یک سایز بزرگتر باشد.

در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون  وجود سوراخها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد (‍پس از تعویض گلدان، کاکتوس را تا 3 یا 4  روز آبیاری نکنید تا ریشه هایی که آسیب دیده اند ترمیم شود.)

 

 

خاک

خاک مناسب کاکتوس خاک باغچه، ماسه نرم و شسته شده، پلیت و پیت ماس یا کوکوپیت . (15٪خاک باغچه، 50٪ ماسه، 15٪ پلیت، 20٪‍‍‍پیت ماس)  برای جلوگیری از پوسیدگی قسمت های پایین کاکتوس را میتوانید با سنگریزه بپوشانید.

 

 

آبیاری

 در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه آبیاری  کاکتوس به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

 

اگر شما کاکتوس هایتان را تنها یک بار در ماه آب دهید آنها رشد چندانی نخواهند داشت و  فقط زنده خواهند ماند و ریشه هایشان خشک و در نهایت می سوزند.

 

در این حالت ‍‍‍پس از آبیاری مجدد، ریشه ها توانایی جذب آب را نخواهند داشت و ریشه ها  دچار پوسیدگی خواهند شد. ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است، در صورت آب  دهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت که در این صورت باید 2 یا 3 هفته یکبار  آبیاری شود.

 

برای گیاهانی که به محیط قلیایی نیاز دارند، می‌توانید با آبی که در آن تخم‌مرغ پخته‌اید،  گیاه را آبیاری کنید و برای گیاهانی که محیط اسیدی را می‌پسندند استفاده از تفاله چای  خشک شده نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

 

 

کود

یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. در هر 15روز یکبار زمانی که کاکتوس به  آبیاری نیاز دارد ویا به اصطلاح تشنه است زمان مناسب کود دهی میباشد ( در فصل زمستان که کاکتوس در خواب است به هیچ عنوان کود به آن اضافه نکیند)

 

 

نور


کاکتوس ها به نور فراوان نیاز دارند البته نه نور مستقیم خورشید . قرار دادن آنها در داخل  اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی،  نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

 

 

 

دما

کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در  فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل  طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی  گیاه در فصل رشد منجر شود.

 

 

 

 

تکثیر کاکتوس

 

بدست آوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به  راحتی تکثیر می شوند. ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد.

 

زیرا به گیاه اسیب کمتری می زند. از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با  گیاه دارند. از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید. رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر  است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است. اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به  فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک  قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید. بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است. برای این کار از چاقویی تیز استفاده کنید. از چاقوی اره ای استفاده نکنید.

 

کاکتوس ها سر و ته رشد نمی کنند ،بنابر این وقتی چند برش از یک کاکتوس بر می دارید به این نکته دقت کنید. برای جلوگیری از بین رفتن کاکتوس و پوسیدگی ان قبل از اینکه ان  را در خاک قرار دهید چند روزی ان را در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود .

هر چه قدر کاکتوس بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15 روز ).

هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز به ترتیب موجب کاهش و افزایش زمان خشک  شدن می شود.

پس از این دوره ان را در گلدانی با زه کشی مناسب قرار داده مانند دیگر  کاکتوس های بالغ ابیاری کنید. معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا ریشه ها نمایان شوند.

 

 

 

گلدان

در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید که از گلدان فعلی کاکتوس یک سایز بزرگتر باشد.

در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون  وجود سوراخها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد (‍پس از تعویض گلدان، کاکتوس را تا 3 یا 4 روز آبیاری نکنید تا ریشه هایی که آسیب دیده اند ترمیم شود.)

 

 

خاک

خاک مناسب کاکتوس خاک باغچه، ماسه نرم و شسته شده، پلیت و پیت ماس یا  کوکوپیت .(15٪خاک باغچه، 50٪ ماسه، 15٪ پلیت، 20٪‍‍‍پیت ماس)

 برای جلوگیری از پوسیدگی قسمت های پایین کاکتوس را میتوانید با سنگریزه بپوشانید.

 

 

آبیاری

 در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه آبیاری  کاکتوس به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

اگر شما کاکتوس هایتان را تنها یک بار در ماه آب دهید آنها رشد چندانی نخواهند داشت و فقط زنده خواهند ماند و ریشه هایشان خشک و در نهایت می سوزند.

 

در این حالت ‍‍‍پس از آبیاری مجدد، ریشه ها توانایی جذب آب را نخواهند داشت و ریشه ها دچار پوسیدگی خواهند شد.

ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است، در صورت آب دهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت که در این صورت باید 2 یا 3 هفته یکبار آبیاری شود.

برای گیاهانی که به محیط قلیایی نیاز دارند، می‌توانید با آبی که در آن تخم‌مرغ پخته‌اید،گیاه را آبیاری کنید و برای گیاهانی که محیط اسیدی را می‌پسندند استفاده از تفاله چای خشک شده نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

 

کود

یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. در هر 15روز یکبار زمانی که کاکتوس به آبیاری نیاز دارد ویا به اصطلاح تشنه است زمان مناسب کود دهی میباشد ( در فصل زمستان که کاکتوس در خواب است به هیچ عنوان کود به آن اضافه نکیند)

 

نور


کاکتوس ها به نور فراوان نیاز دارند البته نه نور مستقیم خورشید . قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

 

 

 

دما

کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

 

 

 

 

تکثیر کاکتوس

 

بدست آوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند. ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد. زیرا به گیاه اسیب کمتری می زند. از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با

گیاه دارند. از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید. رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است. اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید.

بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است. برای این کار از چاقویی تیز استفاده کنید. از چاقوی اره ای استفاده نکنید.

کاکتوس ها سر و ته رشد نمی کنند ،بنابر این وقتی چند برش از یک کاکتوس بر می دارید به این نکته دقت کنید. برای جلوگیری از بین رفتن کاکتوس و پوسیدگی ان قبل از اینکه ان را در خاک قرار دهید چند روزی ان را در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود .

هر چه قدر کاکتوس بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15 روز). هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز به ترتیب موجب کاهش و افزایش زمان خشک شدن می شود.

پس از این دوره ان را در گلدانی با زه کشی مناسب قرار داده مانند دیگر کاکتوس های بالغ ابیاری کنید. معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا ریشه ها نمایان شوند.

 

 

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه